Knygnešių keliais...

Šeštos klasės mokiniai per literatūros pamokas mokosi apie spaudos draudimo laikotarpį, knygnešius bei spaudos gabenimą iš Mažosios Lietuvos į Didžiąją. Pamokų metu įgytas žinias bei įgūdžius šeštokai įdomiai įtvirtino apsilankę Martyno Jankaus spaustuvėje – muziejuje Bitėnų kaime Pagėgių savivaldybėje. Dalyvaudami užsiėmime mokiniai sužinojo, kaip knygnešiai atkeliaudavo į Bitėnus pas spaustuvininką Martyną Jankų, kur apsistodavo jo sodyboje, kokius spaudinių nešulius jiems spaustuvininkas paruošdavo.
Pasiklausę edukatorės pasakojimo, mokiniai patys ,,tapo“ knygnešiais – turėjo iš prūsų per Bitės upelį parnešti draudžiamų laikraščių ryšulėlį į Martyno Jankaus sodybą. Užduotis buvo sunki: reikėjo paslėpti laikraščius taip, kad žandaras nerastų. O jis prie patikros posto apieškojo kiekvieną ,,šmuglerį“, kirtusį sieną.
Šeštokai į mokyklą grįžo Išgirdę įdomų pasakojimą, sėkmingai perėję pasienį nešini draudžiama spauda, bei pergudravę žandarą.

Audronė Norkaitytė-Žiauberė, lietuvių kalbos mokytoja