Gegužės 7-oji – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena

Po 1863–1864 m. sukilimo Rusijos imperijos valdžios įvestas draudimas europinės imperijos dalies gubernijose spausdinti, įvežti ir platinti lietuviškus  leidinius lotyniškomis raidėmis galiojo iki 1904 metų gegužės 7 dienos. Tad gegužės 7-oji yra Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Šiai datai paminėti per lietuvių kalbos pamokas mokiniai dalyvavo virtualiuose vaikų ir paauglių  literatūros savaitės renginiuose, kuriuos organizavo Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius ir literatūros pažinimo programa vaikams ir paaugliams „Vaikų žemė“ kartu su parneriu „Lietuva skaito“ ir VšĮ „Mokyklų tobulinimo centras“. Vaikams patiko rašytojos, iliustruotojos Kotrynos Zylės ir literatūros vertėjos, VU lektorės Elžbietos Kmitaitės diskusija apie (ne)cenzūruojamą kalbą paauglių literatūroje, laisvę keisti tekstus juos verčiant ir kas žudo gyvą kalbą knygose. Diskutuodami apie žodžio laisvę, knygų vertimus iš kitų kalbų į lietuvių kalbą  su šeštokais, septintokais ir aštuntokais paminėjome Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną.

Rosita Simonavičienė, lietuvių kalbos mokytoja